Auto Moto

Jeden z nejbláznivějších Volkswagenů historie se dočkal moderní verze

Z nápadité reklamy se stala legenda.
Psal se rok 1995 když Volkswagen spustil výrobu jednoho z nejbláznivějších aut ve své historii. Speciálním ho však nedělala cenovka ani výkon, pouze jeho barva.

Řeč je o pestrobarevném Volkswagenu Polo Harlekin. Dnes je ceněnou sběratelskou raritou, ale na začátku byla jen reklamní kampaň a žádné plány na sériovou výrobu.

Volkswagen Polo Harlekin (11 fotografií)
V polovině devadesátých let přišel Volkswagen s novým systémem, který umožňoval zákazníkům přizpůsobit si auto na míru. Sestával ze čtyř základních bloků – pohon, úroveň výbavy, opce a barva.

Polo Harlekin původně vzniklo jako reklamní nástroj, každá barva měla symbolizovat jeden z těchto bloků. Vyrobených bylo nejprve dvacet různobarevných aut, které byly vystaveny u prodejců nebo využívány pro marketingové aktivity.

Reklamní auta u lidí vzbudily takový zájem, že Volkswagen se rozhodl tisíc kusů opravdu postavit a prodávat.

První série se u prodejců dlouho neohriala a nakonec jejich vzniklo více než 3 800.

Zajímavé je, že každé z nich začalo jako téměř obyčejné jednobarevné Polo. Následně se mezi čtyřmi různé lakovanými auty vyměnili díly dle určeného vzorce.

Původní barvu auta prozrazují prahy, střecha a motorový prostor. Pokud jste si takového harlekýna objednali, nikdy jste dopředu nevěděli, která kombinace vám přijde.

Všechny čtyři barevné kombinace původního Pola Harlekin. (Zdroj: Volkswagen)
V roce 2020 pestré Polo oslavilo 25 let a nové Polo se stalo jedním z nejprodávanějších aut v Nizozemsku. Tamní importér se proto rozhodl při této příležitosti vytvořit moderní inkarnaci Pola Harlekin.

I když z barev devadesátá léta přímo cítit, překvapivě dobře svědčí i šesté generaci Pola. Tento kousek však nezůstal věrný tradičním výrobním metodám, protože vznikl v jediném kuse a použité barvy automobilka už dávno nenabízí.

Pokud by mělo takové Polo vzniknout z dnešní nabídky barev, asi by působilo o něco méně vesele. Kdoví, možná se při dostatečném zájmu opět dostane do výroby, podobně jako původní Polo Harlekin.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

More in:Auto Moto