Rady a Návody

Co dělat v případě dopravní nehody?

Santiago, Chile - November 3, 2019: Damaged vehicle closeup after car crash

Potkala vás nešťastná událost v podobě dopravní nehody? Jste dokonce účastníkem dopravní nehody a nevíte, jak postupovat v případě, že byste se stali účastníky dopravní nehody? Kdy volat policii a jak vědět co má nejvyšší prioritu a co počká? 

Vše samozřejmě závisí na tom, jak rozsáhlá je škoda nejen vozidla, ale i osob či majetku třetí osoby. V případě, že by tato škoda byla do 100 000 tisíc, a nebyl by nikdo zraněn či by nebyl poničen majetek třetí osoby, pak za těchto okolností není potřeba k nehodě volat policii a veškeré náležitosti vyřešit pouze mezi účastníky dopravní nehody. 

Jak dále postupovat? 

  • Jste-li řidič, je zapotřebí abyste vozidlo zastavil a zapnul výstražná světla, které upozorní vozidla za vámi na událost, která není součástí běžného provozu. Oblékněte si reflexní vestu a před vystoupením z vozidla se pořádně rozhlédněte, zda je pravý čas na bezpečné vystoupení z vozu. 
  • Společně s druhým účastníkem dopravní nehody bude zapotřebí vyplnit záznam o dopravní nehodě, který je automaticky součástí povinné výbavy vozidla. Vyplněný evropský záznam o dopravní nehodě oba podepíšete, v záznamu je zapotřebí uvést průběh nehody, vzniklé škody i viníka nehody.  
  • Nezapomeňte uvést veškeré detaily o dopravní nehodě, vše je dobré si zdokumentovat. Vozidla si pro jistotu vyfoťte a zajistěte tak i důkazy, popřípadě i kontakty na svědky dopravní nehody. 
  • V případě, že jste se v dopravní nehodě octli jako poškozený účastník, poznačte si veškeré údaje o viníkovi nehody jako je jméno a příjmení, adresa bydliště, typ a SPZ vozidla, pojišťovnu či číslo zelené karty vozidla. 
  • Potřebuje vaše vozidlo opravdu? Navštivte svého autorizovaného servisního partnera, který se kromě oprav postará také o jednání s pojišťovnou, co se týče vyřizování pojistné události. 

Mám pouze povinné pojištění, musím i tak škodu hlásit? 

Ano, v případě, že jste nehodu zavinili vy, musíte poskytnout poškozenému všechny vaše potřebné údaje, aby mohl své právo na náhradu škody u své pojišťovny doložit. Mimo to musíte také neprodleně nahlásit škodu i vy své pojišťovně. 

Jste poškozeným účastníkem, pak si vy vyžádejte veškeré údaje o viníkovi nehody, tak abyste mohli i vy uplatnit svůj nárok na náhradu škody. Dopravní událost můžete také nahlásit u pojišťovny viníka. 

Nezapomínejte, že povinné ručení je zapotřebí mít při jakékoliv jízdě s vozidlem. Máte nové či ojeté vozidlo, které jste právě teď koupili a nemáte k němu pojištění? 

Zkuste si pro nejlepší nabídku všech pojišťoven vyzkoušet nezávaznou kalkulaci havarijního a povinného pojištění, kterou stačí pouze vyplnit údaji o vozidle a o vás. Srovnání havarijního pojištění  vám připraví výhodné nabídky pojištění od vícero společností, získáte tak jistotu, že je vaše pojištění správně nastavené a mimo to si ušetříte čas strávený nad vyhledáváním a vyznáním se v nabídkách pojišťoven.  Doporučujeme přečíst články od webu www.duofinance.cz, kde je velmi dobře zpracováno vše od povinné pojištění. 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
1
Silly
0

You may also like

Comments are closed.