Bydlení

Jaký vybrat typ garážových vrat?

U starších domů i novostaveb je většinou součástí domu také garáž. Aby mohla správně fungovat, musí mít kvalitní a bezpečná vrata. Jak se mezi různými typy vrat zorientovat a který si vybrat?

Bezpečná vrata

Bez vrat by se z garáže stal pouze přístřešek. Ať už si novou garáž teprve zařizujeme nebo jen řešíme výměnu garážových vrat, měli bychom především myslet na ochranu a zabezpečení samotné garáže a většinou i domu. Často totiž přímo z garáže vedou dveře jako další vchod do domu a je proto nutné, aby garážová vrata byla opravdu bezpečná. Vybírat můžeme podle materiálu, ceny nebo podle designu, v potaz bychom ale měli brát také typ otevírání. Ten ovlivňuje to, zda se nám bude garáž pohodlně používat každý den.

Pod strop ro více místa

Typ otevírání je dobré si dopředu promyslet. Na začátku nám může určitý způsob připadat jako skvělý nápad, postupem času a při každodenním používání nás ale může připravovat o čas nebo prostor uvnitř garáže. Je proto dobré si předem určit, k čemu budeme garáž využívat, a také se pořádně rozhlédnout po prostoru před ní. Garáž totiž často neslouží jen pro parkování auta, ale také jako malá dílna, skladovací prostory nebo právě další průchod třeba ze zahrady do domu. V současné době jsou nejpoužívanějším typem sekční garážová vrata, kdy se jednotlivé sekce zasouvají pod strop, ničemu tak nepřekáží a zdi zůstávají volné. Prostor před garáží je potřeba jen minimální.

Jedná se tak o vhodné řešení i pro garáže, ze kterých vede výjezd přímo do rušné ulice nebo třeba do kopce. U nízkých vjezdů mohou být vhodnějším řešením vrata posuvná, která se zasouvají podél stěny garáže a neomezují výšku vjezdu ani stropu.

Otevírání vrat na principu zasouvání dovnitř garáže umožňuje velkou variabilitu i s ohledem na prostor před garáží. Není tedy potřeba řešit místo na otevírání velkých vrat ven nebo tak blokovat například provoz na silnici.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Bydlení