Zdraví

Respirátory pomohou, ale nejsou nezbytné

Rouška v mnoha případech stačí.

Pro obavu z britského kmene koronavirus ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO) vícekrát naznačil, že lidem doporučuje nosit respirátory. Ty, pokud nemají ventil, chrání nositele i jeho okolí efektivněji než roušku.

Zmutovaný koronavirus se šíří mnohem rychleji a také na Slovensku ho odhalili více laboratoří.

Neexistuje však žádný důkaz, že by klasické roušku bylo proti britskému kmeni koronavirus méně účinné, než proti původní verzi viru.

„Samozřejmě, že účinnost FFP3 a FFP2 respirátorů je vyšší než běžného roušky – ale obecně, nejen pro anglický kmen. Stále si myslím, že i běžné roušku splní funkci alespoň v té míře jako dosud, „vysvětlil pro SME virolog Boris Klempa.

Kdy sáhnout po respirátoru?
Rakousko i Německo zareagovali na zvýšenou hrozbu nákazy britskou mutací koronavirus zpřísněním protipandemických opatření.

Britská mutace
Odkdy se britský zmutovaný kmen koronavirus poprvé objevil na jihovýchodě Anglie, zaregistrovali ho v padesáti zemích světa.

Oproti původnímu koronavirus se vyznačuje o 40 až 70 procent vyšší schopností šíření a častěji postihuje lidi do 60 let a děti.

Momentálně by měla být britskou mutací nakažená zhruba pětina všech pacientů na Slovensku a očekává se, že v průběhu následujících týdnů by se mohla stát dominantním typem koronavirus v zemi.

Od lidí vyžadují, aby při nákupech či používání veřejné dopravy nosili respirátory typu FFP2.

Podle mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzany Eliášově jde o jednu z možností, jak se mohou lidé proti infekčnejšiemu variantu bránit.

Ze strany ministerstva však jde jen o doporučení, nikoliv povinnost.

„Respirátor bez ventilu chrání okolí i samotného člověka. Doporučuje se nosit zejména do prostředí, kde se nachází větší počet lidí, například nákup potravin v supermarketu či cesta v MHD, „říká Eliášová.

„V takovém případě jde o bezpečnější ochranu,“ vysvětluje.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

More in:Zdraví