Rady a Návody

Test: iPhone 12 Pro je dobrý smartphone se špatnou cenou

Kolik jste ochotni zaplatit za dobrý smartphone?

Shrnutí: Nový iPhone 12 Pro je skvělý smartphone, který konečně našel správný směr při svém designu, i když to znamenalo menší návrat do minulosti. Je výkonný, se skvělý displejem a fotoaparátem, který už za konkurencí ale trochu zaostává.
KOUPIT IPHONE 12 PRO NA ALZA.SK OD 1 149 € KOUPIT IPHONE 12 PRO MAX NA ALZA.SK OD 1 249 €
Produkt na test poskytla společnost Telekom

Když před čtrnácti lety ukázal Steve Jobs světu úplně první iPhone, vysloužil si od konkurence výsměch. Mnohé firmy, které si z iPhonu dělali legraci dnes už smartphony nevyrábějí, protože nedokázali držet krok s konkurencí.

Naopak, iPhone patří mezi nejoblíbenější smartphony, na které stojí fanoušci dlouhé řady. Vůbec přitom nevadí, že si za své nejlepší modely firma ptá více než tisíc eur. Konkrétně 1149 eur za iPhone 12 Pro a 1249 za největší Max verzi.

Tato série je zároveň první, která podporuje mobilní sítě páté generace. Není to výhoda do budoucna, 5G mobilní síť můžete naplno využít už iv Bratislavě.

Bez obalu ho nekupujte
V Apple dali po několika generacích zaobleným hranám sbohem a částečně se vrátili k dnes již legendárnímu konceptu použitému již při iPhone 4. Novinka i díky tomu působí o něco modernější, kompaktnější a jen velmi neradi ho budete schovávat do ochranného pouzdra.

Na rozdíl od malého iPhone 12 mini se obě Pro verze v rukou bez obalu až tak dobře nedrží. Po celou dobu testování jsme si nebyli úchopem velmi jisti, tento problém byl zásadní hlavně při velké Max verzi.

Kombinace kovového rámu a skleněného sendviče je však po designové stránce zvládnutá na výbornou, jediným vyčnívajícím prvkem je trojitý fotoaparát. Z těla vyčnívá dost výrazně a určitě doporučujeme sáhnout po obalu s vyvýšeným okrajem.

Rozložení tlačítek na smartphonu je zcela typické pro Apple, konkrétně tlačítko blokování displeje napravo a úprava hlasitosti nalevo. Pro nováčky to znamená první týdny nechtěných snímků obrazovky, protože při blokování displeje jednou rukou budou častokrát mačkat kombinaci tlačítka pro úpravu hlasitosti a vypnutí displeje.

Na tento ergonomický problém poukazujeme už od dob iPhone X a zjevně tu s námi ještě pár let zůstane. Stále jsme se však nedočkali USB C konektoru, ten najdeme jen u nejlepších modelů iPadu.

Smartphone je dostupný ve čtyřech barvách. Kromě klasické stříbrné je tu černá (přesněji grafitová), zlatá a tichomořská modrá. Zadní strana má matnou povrchovou úpravu, která dobře odolává běžnému nošení po kapsách a ležení na stolech.

Displej by měl podle slibů výrobce vydržet i méně šetrné zacházení díky nové keramické ochraně. Dokonalá rozhodně není, ochranné sklíčko má stále svůj význam.

Zaoblený rám iPhone 11 Pro a hranatější iPhone 12 Pro Max. (Zdroj: Matouš Paculík)
Výkon vás nebude omezovat
Hardwarová výbava smartphonů série iPhone 12 je ukázková a sebemenší iPhone 12 mini je tak stejně výkonný, jako ten nejdražší model. Nový čip Apple A14 Bionic firma vyrábí pokročilým 5 nm procesem a svou premiéru měl v novém tabletě iPad Air (2020).

Čip má šest procesorových jader, dvě jsou výkonné a čtyři určené pro energeticky méně náročné úkoly. Efektivní využití dostupné energie je nutné, protože Apple stále šetří na kapacitě baterií.

S kapacitou pouze 2815 mAh u modelu iPhone 12 Pro a 3687 mAh při Max verzi Apple zaostává za svou konkurencí, avšak jen na papíře. Reálná výdrž baterie na jedno nabití je velmi slušná, hlavně v případě největšího modelu.

Při iPhone 12 Pro budete hledat nabíječku každý večer, větší Max zvládne i část druhého dne. Majitelé předchozí generace iPhonů mohou očekávat výdrž podobnou jejich smartphonem, v tomto směru se novinka nikam neposunula. Navíc v balení po novém nenajdete nabíječku ani sluchátka, jen kabel.

5G není žádné strašidlo, ale slušný nárůst rychlosti pro stahování a posílání dat. Samozřejmě bez pořádného datového balíku nevyužijete. (Zdroj: Matouš Paculík)
Ve srovnání s předchozí generací iPhone 11 slibuje Apple nárůst výkonu do 20 procent. Novinka je opět lépe připravena na graficky náročné hry díky výkonnější grafické části, má upravenou část pro zpracování fotografií a videa a změna nastala i při strojovém učení.

Operační paměť s kapacitou šest gigabajtů za nejlepší Android konkurencí zaostává jen papírově. Vždyť se stačí podívat na tři roky starý iPhone X s poloviční kapacitou. Při datovém úložišti ale vybírejte opatrně, paměťové karty iPhone stále nezná

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply