Auto MotoRady a Návody

Jak správně pečovat o pneumatiky?

Ačkoliv se úplně výměně pneumatik jednou za čas nevyhnete, správnou péčí můžete výrazně prodloužit jejich životnost, a hlavně zlepšit jejich bezpečnost. Jak byste se tedy měli o pneumatiky co nejlépe starat?

Co pravidelně kontrolovat?

Tlak

Pro bezpečnou a pohodlnou jízdu je důležité pravidelně kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách. Nesprávný tlak totiž vede k horší přilnavosti pneumatiky nebo také může vést k jejímu poškození, což může potenciálně vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem. Nesprávně nahuštěná pneumatika vás navíc stojí vyšší spotřebu paliva.

Na nesprávný tlak by vás naštěstí měla upozornit varovná kontrolka ve vozidle. U starších aut, která tuto funkci nemají, platí, že by se tlak měl kontrolovat jednou za měsíc.

Hloubka dezénu

Kontrolovat hloubku dezénu je důležité pro určení opotřebení pneumatiky. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je 1,6 mm a u zimních 4 mm. Opotřebovaná pneumatika zhoršuje rychlost brzdění a přilnavost k vozovce, rozhodně tuto kontrolu tedy neopomeňte.

Rychlost opotřebení pneumatik nezávisí jenom na způsobu jízdy, ale také nad tím, jak je skladujete.

Přílišné opotřebení pneumatik může být také způsobené špatnou geometrií kol. Je důležité tomuto ohledu také věnovat pozornost, aby byla kola ve správném úhlu k vozovce a auto tak bez problému projíždělo rovinou i zatáčkami.

Skladování

Skladování pneumatik je důležitý faktor při péči o pneumatiky. Uchovávejte je očištěné na chladném a tmavém místě. Kdy vyměnit staré pneumatiky za nové nejlépe poznáte podle jejich opotřebení, ale obecně platí, že by neměly být starší osmi až deseti let.

Pneumatiky jsou podstatnou součástí auta a hrají velkou roli pro bezpečnost jízdy. Měli byste tedy pravidelně provádět jejich kontrolu, přezouvat je a skladovat je ve vhodném prostředí.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Auto Moto